‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
2475 Stock Available
- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Quality Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157483686 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327436 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: BSN366127191 Stock Available
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: BSN656393260 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914737 Stock Available
-
Product Code: ITA300353800 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699344 Stock Available
-
Product Code: ALL21405191 Stock Available
-
Product Code: ALL25405384 Stock Available
-
Product Code: ALL2707547 Stock Available
-
Product Code: ALL27405119 Stock Available
-
Product Code: ALL37176314 Stock Available
-
Product Code: BSN15727426 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN157483686 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327436 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: BSN366127191 Stock Available
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: BSN656393260 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914737 Stock Available
-
Product Code: ITA300353800 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available