‹ Prev
Next ›
Bostitch EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler
Staples Upto 130 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Black - 1 Each
4 Stock Available
- Built-in antimicrobial properties to protect the product with Agion silver ion-based agent
- Quiet Performance
- Flat clinch for flat stacks
- Nonskid base for stability
- EZ Squeeze technology requires less force and staples 2 to 130 sheets with just 1 staple
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B8130 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Product Model | BOSB8130 |
| Product Name | EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler |
| Marketing Information | Take on big stapling jobs with less work, added convenience and more comfort. Quiet, antimicrobial EZ Squeeze stapler requires 55 percent less force and features flat clinch stapling for flatter paper stacks. It staples 2 to 130 sheets of paper. Soft grip oversized handle ensures comfortable handling during use. FastLoad staple refilling is quick and easy with just the push of a button. Adjustable paper guide ensures consistent staple placement. Stapler stands vertically or horizontally for convenient storage. Full rubber base protects desktops and provides stability during use. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 Bostitch EZ Squeeze 130 staples (STCR130XHC). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 130 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Length | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 5.86 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
Overview
Bostitch EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BOSPS1ADJ320 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411744 Stock Available
-
Product Code: BSN3750710508 Stock Available
-
Product Code: BSN653681252 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN321 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK72 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOSPS1ADJ320 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411744 Stock Available
-
Product Code: BSN3750710508 Stock Available
-
Product Code: BSN653681252 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN321 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK72 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available