‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
246 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN018602431 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX201 Stock Available
-
Product Code: BSN018612213 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX183 Stock Available
-
Product Code: BSN018631468 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX121 Stock Available
-
Product Code: OIC832156 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE5366125 Stock Available
-
Product Code: AVE597899 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN425851280 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: ITA386482138 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN165081077 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX178 Stock Available
-
Product Code: BSN28554866 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD29 Stock Available
-
Product Code: OIC83100196 Stock Available
-
Product Code: SAU0571299 Stock Available
-
Product Code: SAU0571366 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
-
Product Code: SAU2354051 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5366125 Stock Available
-
Product Code: AVE597899 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN425851280 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: ITA386482138 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available