‹ Prev
Next ›
Deflecto Classic Image Double-Sided Sign Holder
8.5" Width x 11" Height - Rectangular Shape - Self-standing, Bottom Loading - Indoor, Outdoor - Plastic - Clear - 1 Each
145 Stock Available
- Protects signs from stains, scratches and tears
- Advertise your message from both sides
- Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use
- Ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals
- Made of durable, clear plastic
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 69201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Classic Image |
| Product Name | Classic Image Double-Sided Sign Holder |
| Marketing Information | Stand-up sign holder is ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals. Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use. Sign holder requires no hardware to install. Simply insert sign and set on counter or desktop. Transparent sign holder is made of durable, clear plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Portrait |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Classic Image Double-Sided Sign Holder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: AVE7999372 Stock Available
-
Product Code: BICCSM241BLK6 Stock Available
-
Product Code: BSN49269248 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100292 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5854100156 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OIC9669012 Stock Available
-
Product Code: OIC9722785 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0540135 Stock Available
-
Product Code: AVE7999372 Stock Available
-
Product Code: BICCSM241BLK6 Stock Available
-
Product Code: BSN49269248 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100292 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5854100156 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OIC9669012 Stock Available
-
Product Code: OIC9722785 Stock Available