‹ Prev
Next ›
Command Poster Strips Trial Pack
2.13" Length x 0.75" Width - White - Foam - Stain Resistant, Damage Resistant - For Photo, Poster, Calendar, Wood, Tile, Metal, Painted Surface, Wall - 4/Pack - 1 Carton
86 Stock Available
- Secure calendars and other flexible objects to walls
- No sagging or falling
- Holds firmly yet removes cleanly
- Reusable
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17024CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Poster Strips Trial Pack |
| Marketing Information | Command Poster Strip 4-packs are individually wrapped in a convenient storage box to help keep the strips organized and available. They're perfect for hanging schedules, posters, calendars and pictures without frames, or as an alternative to double-sided tape. They stick to wood, tile, metal and painted surfaces yet they also come off, leaving behind no holes, marks, sticky residue or stains. Simply stretch to remove. Each pack includes four strips. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 2.13" |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 4/Pack |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Command Poster Strips Trial Pack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE24148177 Stock Available
-
Product Code: AVE30600671 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2595 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD165 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: VER4917341 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24148177 Stock Available
-
Product Code: AVE30600671 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2595 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD165 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: VER4917341 Stock Available