‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
496 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: DXE2340PATHCT47 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA1 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD652 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT162 Stock Available
-
Product Code: GJO190461159 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD231 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT57 Stock Available
-
Product Code: GJO5823273 Stock Available
-
Product Code: GJO58232CT3 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4007 Stock Available
-
Product Code: KCC030764705 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018APCP51 Stock Available
-
Product Code: MMMR3306SSUC39 Stock Available
-
Product Code: NES254852654 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318707 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT35 Stock Available
-
Product Code: GJO1050111 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016258 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163721 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT4 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050269 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4007 Stock Available
-
Product Code: KCC030764705 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018APCP51 Stock Available
-
Product Code: MMMR3306SSUC39 Stock Available
-
Product Code: NES254852654 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available