‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
1159 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DCC10J10CT496 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT47 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA1 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD652 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT162 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD231 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT57 Stock Available
-
Product Code: GJO5823273 Stock Available
-
Product Code: GJO58232CT3 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: CFPCOFFMK1HB14 Stock Available
-
Product Code: DXECM168359 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2765 Stock Available
-
Product Code: MMM8101K625 Stock Available
-
Product Code: NES302123247 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318707 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT35 Stock Available
-
Product Code: GJO1050111 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016258 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163721 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT4 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050269 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CFPCOFFMK1HB14 Stock Available
-
Product Code: DXECM168359 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2765 Stock Available
-
Product Code: MMM8101K625 Stock Available
-
Product Code: NES302123247 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available