‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 12 oz Disposable Hot Cups
12 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 250 Cups/Bundle - 50 / Pack
2399 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19047 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 10 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 250 Cups/Bundle |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 12 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DXE2342WS1566 Stock Available
-
Product Code: DXE2342WSCT77 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT418 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC12WA91 Stock Available
-
Product Code: GJO11260CT374 Stock Available
-
Product Code: GJO19047BD478 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT118 Stock Available
-
Product Code: GJO58231Out of Stock
-
Product Code: GJO58231CTOut of Stock
-
Product Code: SCCX12J8002POut of Stock
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT160 Stock Available
-
Product Code: GJO105018 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CTOut of Stock
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: GJO58230CT30 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016264 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163722 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCCP16ROut of Stock