‹ Prev
Next ›
Energizer LED Flashlight Combo Pack
LED - Bulb - 25 lm Lumen - D - Battery - Red, Blue - 4 / Pack
Out of Stock
- Combo pack accommodates a variety of tasks at home or in the office
- Ribbed casing offers strength and nonslip grip for use in most conditions
- Push-button switch allows convenient, single-handed use
- Long-lasting LED bulbs last 8 times longer than Eveready incandescent bulbs
- 60-hour runtime
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EVM5511S |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Name | LED Flashlight Combo Pack |
| Marketing Information | LED flashlight combo pack with super heavy-duty batteries features four flashlights in two sizes to provide 25 lumens of bright white light for a variety of tasks around your home or office. Ribbed casing provides both strength and a nonslip grip for reliable use in most conditions. Easy-to-operate push-button switch allows convenient, single-handed operation to keep your other hand free. Long-lasting LED bulbs provide up to 30 hours of runtime with AA batteries and 60 hours of runtime with D batteries. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Flashlight |
Technical Information
| Light Source Type | Bulb |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Light Source Color | Bright White |
| Luminance Flux | 25 lm |
| Features |
|
Controls/Indicators
| Controls | Push Button Switch |
Battery Information
| Battery Size | D |
| Battery Life | 60 Hour |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 6.2" |
| Width | 3.9" |
| Length | 2.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Manufacturer's limited warranty |
Overview
Energizer LED Flashlight Combo Pack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BOS9852433 Stock Available
-
Product Code: DCY41259489 Stock Available
-
Product Code: DCY41435017 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMHH32E14 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMZH21E7 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMZH61ECTOut of Stock
-
Product Code: EVEEVM5511SCTOut of Stock
-
Product Code: RAYRN3AAABA8 Stock Available
-
Product Code: RAYROVLC1L2D1113 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVT9713070 Stock Available
-
Product Code: BSN65637319 Stock Available
-
Product Code: HEWF6T80AN62 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R86AN64 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R89AN105 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R92AN66 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT9713070 Stock Available
-
Product Code: BSN65637319 Stock Available
-
Product Code: HEWF6T80AN62 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R86AN64 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R89AN105 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R92AN66 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock