‹ Prev
Next ›
G2 1.0mm Gel Pens
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
18 Stock Available
- Super-smooth ink lays down effortlessly for consistent results
- Rubber grip fits comfortably in your hand to reduce hand fatigue
- 1.0mm point produces thick, crisp lines for easy visibility
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 84099 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | G2 |
| Product Name | 1.0mm Gel Pens |
| Marketing Information | Gel pens feature a super-smooth gel ink that offers a fluid writing experience to lay down effortlessly. Latex-free rubber grip reduces hand fatigue during extended periods of writing. 1.0mm point creates thick, sharp lines for easy visibility. Retractable pens are perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Clear |
| Grip Type |
|
| Grip Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 4.25" |
| Length | 4.25" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
G2 1.0mm Gel Pens
Also Consider
-
Product Code: BICMPLWP2417212 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK745 Stock Available
-
Product Code: FEL5802133 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL3125868 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: PIL8406619 Stock Available
-
Product Code: PIL84095810 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMPLWP2417212 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK745 Stock Available
-
Product Code: FEL5802133 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL3125868 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: PIL8406619 Stock Available
-
Product Code: PIL84095810 Stock Available