‹ Prev
Next ›
GBC Fusion EZUse Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Legal 8.50" Width x 14" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 8.75" Width x 14.25" Length x 5 mil Thickness - Glossy - for Document - UV Resistant, Durable, Fade Resistant - Clear - 100 / Box
28 Stock Available
- Thermal pouch
- UV Protection
- Legal-size
- 9" x 14-1/2"
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 3740473 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Line | EZUse |
| Product Name | Fusion EZUse Laminating Pouches |
| Marketing Information | Easy-to-use, legal-size laminating pouches quickly provide outstanding lamination accuracy. EZUse alignment guides magically disappear after lamination to simplify the lamination process. Alignment guides make centering documents easy. Directional arrows indicate which edge of the pouch should be loaded into the laminator first to prevent confusion. Ultraviolet protection preserves color integrity and prevents yellowing up to 10 times longer than standard pouches. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Width | 8.75" |
| Laminating Sheet Length | 14.25" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Legal - 8.50" Width x 14" Length |
| Application/Usage | Document |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
GBC Fusion EZUse Laminating Pouches
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CLO302082708 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V29 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MMM38504RD135 Stock Available
-
Product Code: PAC10118885 Stock Available
-
Product Code: PIL310201896 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CLO302082708 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V29 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MMM38504RD135 Stock Available
-
Product Code: PAC10118885 Stock Available
-
Product Code: PIL310201896 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock