‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 1 Each
91 Stock Available
- Low-profile design for easy storage
- Ideal for classroom, office, commercial and institutional use
- Universal recycle logo
- Blue color-coding for recycling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 57257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket |
| Marketing Information | Ideal for classroom, office, commercial and institutional use, recycling wastebasket offers a way to store your recycling deskside until it can be routed to official storage areas. Save yourself from the clutter with this convenient drop that is short enough to slide under desk and out of sight. Low-profile design features the universal recycle logo for easy identification. Wastebasket holds 28-1/2" quarts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 7.13 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 15" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
From the Manufacturer
Also Consider
-
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 12 / CartonProduct Code: GJO57257CT6 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE07742164 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047971 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: BSN656462179 Stock Available
-
Product Code: GJO02107184 Stock Available
-
Product Code: GJO1152497 Stock Available
-
Product Code: GJO261001023 Stock Available
-
Product Code: MLK175D409 Stock Available
-
Product Code: SPR02160130 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07742164 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047971 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: BSN656462179 Stock Available
-
Product Code: GJO02107184 Stock Available
-
Product Code: GJO1152497 Stock Available
-
Product Code: GJO261001023 Stock Available
-
Product Code: MLK175D409 Stock Available
-
Product Code: SPR02160130 Stock Available