‹ Prev
Next ›
LEE Inkless FingerPrint Pad
0.5" Height x 2.3" Width x 1.8" Depth - Black Ink - 1 Each
48 Stock Available
- Nontoxic, fast-drying, nonsmearing permanent ink
- 1,000 or more clear, crisp imprints on any paper
- Simply rub fingers together to remove ink
- Protect your customers and business transactions
- Used by notaries, law enforcement and banks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lee Products Company |
| Manufacturer Part Number | 03027 |
| Manufacturer Website Address | http://www.leeproducts.com |
| Brand Name | LEE |
| Product Name | Inkless FingerPrint Pad |
| Marketing Information | Fingerprint pad allows you to produce up to 1,000 impressions. Inkless formula will not stain fingers and delivers clear, crisp imprints that do not smear. Plus, the nontoxic formula dries instantly on any type of paper. Specially designed pad will not dry out over time. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Fingerprint Ink Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
Physical Characteristics
| Height | 0.5" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 1.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
LEE Inkless FingerPrint Pad
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE21071292 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11RD261 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A97 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411A51 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A57 Stock Available
-
Product Code: HEWCF413A47 Stock Available
-
Product Code: SAN200389872 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE21071292 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11RD261 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A97 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411A51 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A57 Stock Available
-
Product Code: HEWCF413A47 Stock Available
-
Product Code: SAN200389872 Stock Available