‹ Prev
Next ›
Logitech M705 Marathon Wireless Laser Mouse
Laser - Wireless - 32.81 ft - 2.40 GHz - Silver - USB - 1000 dpi - Scroll Wheel - 8 Button(s) - Right-handed - 2 x AA Battery Supported - 1 Each
9 Stock Available
- Laser precision provides smooth tracking on just about any surface
- Multiple scrolling options allow you to effortlessly navigate through pages
- Sculpted shape comfortably supports your hand in natural position
- 3-year battery life delivers lasting use without frequent battery changes
- Unifying receiver allows simultaneous use with compatible devices
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-001935 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M705 |
| Product Name | M705 Marathon Wireless Laser Mouse |
| Marketing Information | Laser mouse runs for up to three years on one set of batteries. Easily add up to five compatible wireless mice and keyboards to the tiny Unifying receiver that stays in your notebook. The sculpted, right-hand shape with stealth thumb button guides your hand to a naturally poised position and places customizable control within your reach. Three thumb buttons let you move quickly between Web pages or applications. Laser mouse also features laser tracking and hyperfast scrolling for precision navigating lists, slides and images. Laser mouse includes personalizer software, Unifying receiver and two AA batteries. Plug into a USB port on a PC (Windows XP, Windows Vista or Windows 7) or a Mac (OS X 10.4 or later). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Laser |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 8 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
Power Description
| Power Source | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 2.6" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 4.76 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Windows-based computer:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Overview
Logitech M705 Marathon Wireless Laser Mouse
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE530597 Stock Available
-
Product Code: AVTBLUCDMBL116 Stock Available
-
Product Code: BSN28650694 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT244 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
-
Product Code: SMD2981029 Stock Available
-
Product Code: VER9687195 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE530597 Stock Available
-
Product Code: AVTBLUCDMBL116 Stock Available
-
Product Code: BSN28650694 Stock Available
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT244 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
-
Product Code: SMD2981029 Stock Available
-
Product Code: VER9687195 Stock Available