‹ Prev
Next ›
Lorell Ergo Mesh Lumbar Back Support
Black - 1 Each
45 Stock Available
- Ergonomic lumbar support
- Breathable mesh cradles your spine
- Easy to attach with elastic band
- Lorell Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 42171 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Ergo Mesh Lumbar Back Support |
| Marketing Information | Make your office chair more comfortable with this lumbar back support. Ergonomic design includes breathable mesh to cradle your spine. The wide elastic band attaches easily to your office chair. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back Support |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 15.4" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 5.5" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Ergo Mesh Lumbar Back Support
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: CLO3257854 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P07AN120 Stock Available
-
Product Code: LLR19770159 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU254 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12238 Stock Available
-
Product Code: PENBK90C132 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: CLO3257854 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P07AN120 Stock Available
-
Product Code: LLR19770159 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU254 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12238 Stock Available
-
Product Code: PENBK90C132 Stock Available