‹ Prev
Next ›
Lorell Iron Horse 2300 lb Capacity Riveted Shelving
5 Shelf(ves) - 72" Height x 48" Width x 24" Depth - 30% Recycled - Black - Steel, Particleboard - 1 Each
Out of Stock
- Reliable, sturdy storage for your heaviest supplies
- High capacity: 2,300 lb. evenly distributed weight
- Riveted steel frame with durable powder-coat finish and particleboard shelving
- Vertical or horizontal setup
- Simple assembly with boltless design
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 59699 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Iron Horse |
| Product Name | Iron Horse 2300 lb Capacity Riveted Shelving |
| Marketing Information | Iron Horse Riveted Steel Shelving offers a boltless design for simple assembly. It holds up to 2,300 lb. of evenly distributed weight on its particleboard shelving. The five shelves are supported by a black steel frame with a powder-coat finish for durability. Shelving assembles vertically or horizontally. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 2300 lb |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Finishing | Powder Coated |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 72" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Thailand |
Overview
Lorell Iron Horse 2300 lb Capacity Riveted Shelving
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.