‹ Prev
Next ›
Lorell Quintessence Collection Cantilever Table
Walnut Rectangle Top - Cantilever Base - 9.90" Table Top Length x 17.40" Table Top Width - 26.50" Height - Assembly Required - 1 Each
Out of Stock
- Compact size allows convenient placement in nearly any room
- Legs slide under seat for a comfortable worksurface
- Perfect for displaying business cards, magazines, lighting and more
Select Product Options
Top Color/Finish: Walnut
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86928 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Quintessence |
| Product Name | Quintessence Collection Cantilever Table |
| Marketing Information | Table with a powder coat frame features a compact, space-saving design to let you add a versatile piece to any modern room. Its minimalist design makes it perfect to sit between chairs. Use the top surface to display business cards, magazines, lighting and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reception Table |
Product Information
| Table Top Length | 9.90" |
| Table Top Width | 17.40" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Cantilever |
| Application/Usage |
|
| Frame Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Walnut |
Physical Characteristics
| Height | 26.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Quintessence Collection Cantilever Table
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.