‹ Prev
Next ›
Lorell Monitor/Laptop Stand
20 lb Load Capacity - 5.50" Height x 14.50" Depth - Desktop - Steel - Black - For Monitor, Notebook - Ventilated, Rubber Pad, Non-skid
215 Stock Available
- Elevates height of your laptop or monitor to increase your comfort
- Perforated holes on top to keep equipment running cool and reduce overheating
- Riser storage area for your keyboard, mouse and more
- Stabilizing rubber pads protect your desktop from scratches
- Sturdy steel construction
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 18330 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Monitor/Laptop Stand |
| Marketing Information | This Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain by elevating your laptop or monitor. Perforated hole pattern dissipates heat to keep equipment running cool and efficient while reducing the chances of any possible overheating. Space below the riser is large enough for your keyboard, mouse and a few essentials. Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks. Stand holds up to 20 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.50" |
| Depth | 14.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Lorell Monitor/Laptop Stand
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGBLP51ASST305 Stock Available
-
Product Code: BSN36616523 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT549 Stock Available
-
Product Code: OIC2103147 Stock Available
-
Product Code: PAP1951252183 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A290 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1711 Stock Available
-
Product Code: SMD7072152 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGBLP51ASST305 Stock Available
-
Product Code: BSN36616523 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT549 Stock Available
-
Product Code: OIC2103147 Stock Available
-
Product Code: PAP1951252183 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A290 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1711 Stock Available
-
Product Code: SMD7072152 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available