‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands
Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
507 Stock Available
- High percentage of rubber content and excellent count per pound
- Recommended for fast application and repeated use
- Meets Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 24335 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Sterling |
| Product Name | Sterling Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 33 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #33 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN04647106 Stock Available
-
Product Code: GPC89460196 Stock Available
-
Product Code: HEWCB540A7 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152471 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124973 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available
-
Product Code: ROA1228443 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699326 Stock Available
-
Product Code: ALL20335132 Stock Available
-
Product Code: ALL20645109 Stock Available
-
Product Code: ALL21405185 Stock Available
-
Product Code: ALL37176314 Stock Available
-
Product Code: ALL37336356 Stock Available
-
Product Code: ALL37646325 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04647106 Stock Available
-
Product Code: GPC89460196 Stock Available
-
Product Code: HEWCB540A7 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152471 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124973 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available
-
Product Code: ROA1228443 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock