‹ Prev
Next ›
Officemate 92550 MagnetPlus Magnetic Organizer, White
4.8" Height x 8" Width x 2.5" Depth, Magnetic, White, 1 Each
37 Stock Available
- Magnetic design secures to surfaces without damage
- Strong magnets prevent sliding down over time
- Compartments keep supplies separated for clean organization
- Perfect for magnetic dry-erase boards, refrigerators and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 92550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Line | Magnetplus |
| Product Name | MagnetPlus Magnetic Organizer |
| Marketing Information | MagnetPlus Magnetic Organizer features an extra-strong magnetic backing to keep accessories firmly in place on metal surfaces. Large compartments provide storage space for writing utensils, notes, coupons, smartphones and other small objects. Organizer is perfect for securing to magnetic dry-erase boards, refrigerators, metal cabinets and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type | Surface |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Magnetic |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4.76" |
| Width | 8" |
| Depth | 2.48" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Officemate 92550 MagnetPlus Magnetic Organizer, White