‹ Prev
Next ›
Officemate Transparent Clipboard
0.50" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
8 Stock Available
- Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place
- Firm, smooth surface ensures your writing is legible
- Sides feature ruler markings for quick measurements
- Hang hole allows easy storage between uses
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Transparent Clipboard |
| Marketing Information | This transparent clipboard provides a smooth writing surface when you're traveling, at the work site and more. Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place while you write. Firm surface ensures your writing is legible. Sides feature ruler markings for quick measurements. Hang hole allows easy storage between uses. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Clip Material | Metal |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 12.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Transparent Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN165081077 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX178 Stock Available
-
Product Code: BSN28554866 Stock Available
-
Product Code: BSN65637175 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD29 Stock Available
-
Product Code: OIC83100196 Stock Available
-
Product Code: SAU0571299 Stock Available
-
Product Code: SAU0571366 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
-
Product Code: SAU2354051 Stock Available