‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
32 Stock Available
- Double-window design positioned from the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Reveal-N-Seal closure with tamper-evident, perforated seal; close without moisture - simply press the flaps together for a permanent seal
- Reflex blue pattern obscures details of the contents even when held up to light
- Made of 24 lb. white wove paper with side seams for a professional look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 67529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reveal-N-Seal envelopes feature a perforated, tamper-evident, self-seal closure that clearly shows if someone has attempted to open the envelopes. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Overview
Quality Park No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN0442635 Stock Available
-
Product Code: BSN3666721 Stock Available
-
Product Code: BSN4212199 Stock Available
-
Product Code: QUA3789075 Stock Available
-
Product Code: QUA379106 Stock Available
-
Product Code: QUA414676 Stock Available
-
Product Code: QUA4458274 Stock Available
-
Product Code: QUA4478231 Stock Available