‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Flex Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 10 1/4" x 7 7/8" Sheet Size - 0.50" Height x 7.9" Width x 10.3" Length - White Paper - Black Binding - 1 Carton
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Smooth paper for easy writing
- Permanently bound to keep pages together
- Flexible cover with space to write your name for quick reference
- Helps keep your writing neat with college-ruled, blue lines
Select Product Options
Cover Color: Black Marble
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 77481cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Black Marble |
| Cover Design | Marble |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Length | 10.3" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Roaring Spring Flex Cover Composition Book
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: MEA72456106 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE302 Stock Available
-
Product Code: ROA11085CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11097CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77227Out of Stock
-
Product Code: ROA77231CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock
-
Product Code: ROA7747913 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSOut of Stock