‹ Prev
Next ›
Saunders Brown Hardboard Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Spring Clip - Standard - Hardboard - Brown - 1 Each
334 Stock Available
- 100% recycled and/or recovered materials, 1/8" thick MDF hardboard
- High-capacity, spring-action clip holds up to 1" paper securely
- Built-in hanging hole
- Environmentally preferred product certified by the Composite Panel Association
- Clipboard sheet size: 8-1/2"W x 12"L
Product Details
General Information
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 05612 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Name | Brown Hardboard Clipboards |
| Marketing Information | Hardboard clipboard is made from a high percentage of recycled and/or recovered material and is equipped with standard spring-action clip and built-in hanging hole. High-capacity clip securely holds a paper stack of up to 1". Clipboard is made of durable, 1/8" thick brown hardboard with smooth finish front and back. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Thickness | 0.12" |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Type | Spring Clip |
| Clip Strength | Standard |
| Board Material | Hardboard |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 13.2" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Composite Panel Association |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Saunders Brown Hardboard Clipboards
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICBLP51WASST712 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN537 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK284 Stock Available
-
Product Code: OIC83103200 Stock Available
-
Product Code: SWI74017189 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508BX184 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD52 Stock Available
-
Product Code: OIC8321963 Stock Available
-
Product Code: SAU05712104 Stock Available
-
Product Code: SAU0571366 Stock Available
-
Product Code: SAU2156711 Stock Available
-
Product Code: SAU22517148 Stock Available
-
Product Code: SAU2251919 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
-
Product Code: SAU2354035 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBLP51WASST712 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN537 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK284 Stock Available
-
Product Code: OIC83103200 Stock Available
-
Product Code: SWI74017189 Stock Available