‹ Prev
Next ›
Saunders Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Out of Stock
- Color-code by department or task in any environment
- Strong, high-capacity clip
- Hangs neatly using the built-in hanging hole
Product Details
General Information
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 21803 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 96% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Saunders Recycled Plastic Clipboards
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: BICWOFEC12WE140 Stock Available
-
Product Code: BSN09953CT782 Stock Available
-
Product Code: BSN250501176 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914769 Stock Available
-
Product Code: GJO261001023 Stock Available
-
Product Code: LLR19766396 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK284 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130321 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BAU61624183 Stock Available
-
Product Code: BSN018681407 Stock Available
-
Product Code: BSN018691919 Stock Available
-
Product Code: BSN01870553 Stock Available
-
Product Code: BSN165081113 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX184 Stock Available
-
Product Code: BSN65637313 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD51 Stock Available
-
Product Code: SAU0571366 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: BICWOFEC12WE140 Stock Available
-
Product Code: BSN09953CT782 Stock Available
-
Product Code: BSN250501176 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914769 Stock Available
-
Product Code: GJO261001023 Stock Available
-
Product Code: LLR19766396 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK284 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FW130321 Stock Available