‹ Prev
Next ›
Scotch Super-Strength Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Moisture Resistant, Split Resistant - For Packing, Shipping - 1 Roll
Office Essential Picks
678 Stock Available
- 20X stronger than acrylic packaging tape; Scotch Brand's strongest Clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical, packaging tape needs
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 2" x 22.2 yards on a 1-1/2" core; 1 Roll with Dispenser
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Roll
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 142 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Super-Strength Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Super-Strength Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE11911226 Stock Available
-
Product Code: AVE11912238 Stock Available
-
Product Code: BSN42250345 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: KCC341551251 Stock Available
-
Product Code: PIL3145087 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: RAC89346CT156 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276318 Stock Available
-
Product Code: DUC28589686 Stock Available
-
Product Code: IPGK28002 Stock Available
-
Product Code: IPGK700414 Stock Available
-
Product Code: IPGK74502 Stock Available
-
Product Code: MMM1426477 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC64 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11911226 Stock Available
-
Product Code: AVE11912238 Stock Available
-
Product Code: BSN42250345 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: KCC341551251 Stock Available
-
Product Code: PIL3145087 Stock Available
-
Product Code: PIL84065Out of Stock
-
Product Code: RAC89346CT156 Stock Available