‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Dobie All-purpose Cleaning Pads
0.5" Height x 2.6" Width x 4.3" Depth - 3 / Pack - Polyurethane - Yellow
199 Stock Available
- Scours without scratching
- Designed for use in kitchens, bathrooms and automobiles and on carpets, clothing and hands
- Safe for Silverstone and Teflon-coated cookware
- 3-1/8"H x 2-1/4"W
- Yellow; 3 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 723-2F |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | Dobie |
| Product Name | Dobie All-purpose Cleaning Pads |
| Marketing Information | All-purpose cleaning pad scours without scratching so it's safe for Silverstone and Teflon-coated cookware. Use in kitchens, bathrooms and automobiles and on carpets, clothing and hands. Design makes it easy to hold for nonscratch cleaning. The yellow polyurethane core of the Dobie helps your soap lather while supporting the mesh. The main point of difference in this yellow-urethane cleaning tool is the unique combination of slit film and fiber interwoven into mesh that "grabs" food and dirt and pulls it away. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Scour Pad |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Non-scratching |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 4.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Scotch-Brite Dobie All-purpose Cleaning Pads
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO3040423 Stock Available
-
Product Code: GJO30405681 Stock Available
-
Product Code: GJO58550144 Stock Available
-
Product Code: GJO704707 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1581 Stock Available
-
Product Code: TOP800116 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO3040423 Stock Available
-
Product Code: GJO30405681 Stock Available
-
Product Code: GJO58550144 Stock Available
-
Product Code: GJO704707 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1581 Stock Available
-
Product Code: TOP800116 Stock Available