‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
13 Stock Available
- Straightens up your files and keeps documents organized
- Sturdy, 11 point manila stock keeps all your important documents organized and secure; 1/3-cut tabs with 3 positions for convenient labeling and easy identification
- Designed for quality and reliability; holds up to 50 sheets of paper; 3/4" expansion adapts to growing storage needs and holds up to 100 to 150 sheets of standard, 20 lb. paper
- Cost-effective, reliable solution for home, office and classroom; perfect for bills, projects, correspondence, vehicle record, recipes, client/student information and more
- Proudly made in the U.S.; contains 10% recycled content and 10% post-consumer material; SFI-certified, reflecting Smead's commitment to environmental responsibility
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 15330 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with Single-Ply Tab |
| Marketing Information | Effortlessly elevate your document organization with expandable file folders. Enjoy quick access to your files while maintaining a tidy setup with these legal-size, 1/3-cut tab folders in classic manila. These SFI-certified, FSC-certified folders contain recycled content and post-consumer material. They are ideal for home, office or classroom use. Streamline your filing process, save time and bring order to your space. With a legacy spanning over a century, Smead has consistently emphasized the importance of family heritage, seamlessly weaving their rich history into their present identity. Driven by unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead provides genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Weight (Approximate) | 1.17 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC720501414 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE475 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211188 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327419 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134655 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: STK39805216 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC720501414 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE475 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211188 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327419 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134655 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: STK39805216 Stock Available