‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - 2 x 2K Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - 1 Plys - Pressboard - Gray, Green - Tear Resistant Gusset - 100% Recycled - 25 / Box
Out of Stock
- Made from 100% recycled content for the eco-friendly office
- Made for large, bulky files that get lots of use
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- Expands to 1" to hold up to 125 sheets
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Expansion Size: 1"
Sheet Standard: Letter
Color: Gray,Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 15003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 100% Recycled Classification Folders |
| Marketing Information | Pressboard Fastener Folders are made with a high percentage of recycled material for the environmentally conscious office. With a 1" expansion, these letter-size folders are made for large, bulky files that are frequently used. They are ideal for project files, real estate transactions, loans, legal files or anytime you need to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. Design includes two 2" prong K-style fasteners, 25 point pressboard stock, and 1/3-cut tabs in assorted positions. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2K |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Number of Plys | 1 |
| Features | Tear Resistant Gusset |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Pressboard |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 3.38 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1326 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10418 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P04AN531 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P06AN254 Stock Available
-
Product Code: ITA361821754 Stock Available
-
Product Code: PENR100D52 Stock Available
-
Product Code: RED31120BX160 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432309 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1326 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10418 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P04AN531 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P06AN254 Stock Available
-
Product Code: ITA361821754 Stock Available
-
Product Code: PENR100D52 Stock Available
-
Product Code: RED31120BX160 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432309 Stock Available