‹ Prev
Next ›
Smead 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Vinyl - Sky Blue - Hanging System - 10% Recycled - 25 / Box
Out of Stock
- Holds large amounts of paperwork and bulky documents
- Closed sides keep papers secure
- 2" expansion
- Holds up to 250 sheets
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Expansion Size: 2"
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging Pockets with Full-Height Gusset |
| Marketing Information | Hanging pockets hold large amounts of paperwork and other important bulky information. Closed sides keep documents and other items secure. Full-height gussets keep the pocket from getting caught when trying to take them out of a file drawer or box. Die-cut handles allow easy lifting and transporting. Pocket includes repositionable clear poly tabs for easy indexing. Repositionable, clear poly tabs (1/5 cut) are included for easy indexing. Hanging pockets are made of 11 point colored stock. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Cut | 1/5 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Tab Material | Vinyl |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features | Hanging System |
Physical Characteristics
| Color | Sky Blue |
| Product Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 3.92 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Smead 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.