‹ Prev
Next ›
Smead 2/5 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Gray, Green - 100% Recycled - 25 / Box
Out of Stock
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate fastener folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Expansion Size: 1"
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 14980 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Protect your documents and fingers with patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology - the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. File folders are made for large, bulky files that get plenty of use. They are excellent for project files, real estate transactions, loans, legal files or any time you need to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. 1/2" high tabs are in 2/5-right-of-center positions. Letter-size folders offer 2" prong, K-style fasteners. Sturdy, 25 point gray/green pressboard stock is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 4.19 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 2/5 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BOS02257Out of Stock
-
Product Code: BSN36550BX3984 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: BSN365912292 Stock Available
-
Product Code: BSN65637252 Stock Available
-
Product Code: BSN656393260 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: PENAL15ASW2147 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOS02257Out of Stock
-
Product Code: BSN36550BX3984 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: BSN365912292 Stock Available
-
Product Code: BSN65637252 Stock Available
-
Product Code: BSN656393260 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: PENAL15ASW2147 Stock Available