‹ Prev
Next ›
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
P - x 1 1/4" Width x 1" Length - Violet - Laminated - 1 Roll
119 Stock Available
- Convenient dispensing box for easy peel-off and application
- Wraparound solid color bar with colored character on white background
- 500 labels/roll in dispensing box
- Compatible with Tab Products 1283 series alphabetical labels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67086 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | BCCR Bar-Style Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Unlike ACCS style labels, these bar-style alphabetical labels are for end-tab folders only. Color-coding labels are tab products compatible. Self-adhesive makes them easy to use. Label measures 1-1/4" wide x 1" high (before folding). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 1" |
| Print/Message | P |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Violet |
| Weight (Approximate) | 4.35 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SMD6707195 Stock Available
-
Product Code: SMD6707592 Stock Available
-
Product Code: SMD67370146 Stock Available
-
Product Code: SMD6737160 Stock Available
-
Product Code: SMD6737253 Stock Available
-
Product Code: SMD6737340 Stock Available
-
Product Code: SMD6737471 Stock Available
-
Product Code: SMD6737585 Stock Available
-
Product Code: SMD6737621 Stock Available
-
Product Code: SMD67379108 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: DYM302521006 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: ITA333241204 Stock Available
-
Product Code: OXF57505217 Stock Available
-
Product Code: PFXFM21351 Stock Available
-
Product Code: QUA90020155 Stock Available
-
Product Code: SMD6707195 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: DYM302521006 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: ITA333241204 Stock Available
-
Product Code: OXF57505217 Stock Available
-
Product Code: PFXFM21351 Stock Available
-
Product Code: QUA90020155 Stock Available
-
Product Code: SMD6707195 Stock Available