‹ Prev
Next ›
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Blue - Embossed, Heavy Duty, Tear Resistant - 10% Recycled - 20 / Box
Out of Stock
- Built-in, heavy-duty tabs for quick, easy labeling
- Handwrite on the tab or apply a self-adhesive label
- No plastic tabs required
- Stronger than standard hanging folders
- Contains 10% recycled content 10% post-consumer material
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64099 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | FasTab |
| Product Name | FasTab Hanging Folders |
| Marketing Information | FasTab Hanging Folders feature built-in, heavy-duty, two-ply tabs that are permanently attached. You won't have to bother with inserting the right tab size. These 1/3-cut tabs are 20 percent larger than standard 1/3-cut tabs for more labeling room and easy viewing. No assembly is required. Tabs are easy to label. Write directly on the tab or apply self-adhesive labels. Tab is embossed for easy label placement. Letter-size hanging folders have paper glued around rods on both sides for an even appearance. Rod tips are coated to reduce rod bending and folder tearing. Folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Blue |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE1763742 Stock Available
-
Product Code: AVE17686209 Stock Available
-
Product Code: AVE73802117 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BK1326 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415307 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212662 Stock Available
-
Product Code: UNGMW5508 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1763742 Stock Available
-
Product Code: AVE17686209 Stock Available
-
Product Code: AVE73802117 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BK1326 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415307 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212662 Stock Available
-
Product Code: UNGMW5508 Stock Available