‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 1 Front Pocket - 11 pt. - Green - 10% Recycled - 25 / Pack
Out of Stock
- Great for taking files out of the office
- Closed sides keep papers secure
- Angled front for easy viewing while keeping papers flat
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Color: Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75432 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Organized Up Slash-Style File Jackets |
| Marketing Information | Slash jacket is ideal for paperwork that is constantly being accessed and reorganized. Keep papers organized with these sturdy page holders that have closed sides and bottom to keep materials secure and in order. Punch the left edge and use as a pocket divider in a ring binder. Angled front allows viewing documents while keeping papers flat. Slit in pocket holds a business card. Bright color can help sort paperwork by client or category. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Pocket Location | Front |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Width | 9 3/4" |
| Depth | 11 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Letter Recycled File Jacket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ITA361815795 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30219 Stock Available
-
Product Code: LEXB23100020 Stock Available
-
Product Code: LLR841493307 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP1951378335 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX58 Stock Available
-
Product Code: SMD75431Out of Stock
-
Product Code: SMD75434Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ITA361815795 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30219 Stock Available
-
Product Code: LEXB23100020 Stock Available
-
Product Code: LLR841493307 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP1951378335 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX58 Stock Available
-
Product Code: SMD75431Out of Stock
-
Product Code: SMD75434Out of Stock