‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 11 pt. - Vinyl - Standard Green - 10% Recycled - 25 / Box
47 Stock Available
- Most popular choice for desk drawer filing
- Great new colors brighten up your office
- Coated rod tips allow smooth gliding
- 1/5-cut adjustable tab
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Marketing Information | A popular choice for desk drawer files, hanging folders keep important papers neat and organized. Coated rod tips allow smooth glide on file drawers. Lighter green on the inside of the folder helps prevent accidental filing of papers between folders. Clear poly tabs (sold separately) can be positioned in several locations on the front or back panel. Hanging folders are made of 11 point color stock. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Material | Vinyl |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Product Material | Vinyl |
| Width | 11 3/4" |
| Depth | 9 1/4" |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418735 Stock Available
-
Product Code: BSN09950BD980 Stock Available
-
Product Code: BSN099542495 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD519 Stock Available
-
Product Code: BSN250501176 Stock Available
-
Product Code: GJO56250CT122 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152886 Stock Available
-
Product Code: SMD648702 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418735 Stock Available
-
Product Code: BSN09950BD980 Stock Available
-
Product Code: BSN099542495 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD519 Stock Available
-
Product Code: BSN250501176 Stock Available
-
Product Code: GJO56250CT122 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152886 Stock Available
-
Product Code: SMD648702 Stock Available