‹ Prev
Next ›
Sparco CD/DVD Cushioned Mailers
Multipurpose - 7 1/4" Width x 8" Length - Self-sealing - Gold - Kraft - 25 / Pack
1276 Stock Available
- Protective bubble lining for safe CD/DVD mailing
- Lightweight to save on postage
- Strong construction
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 74995 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | CD/DVD Cushioned Mailers |
| Marketing Information | Cushioned mailers protect your CDs/DVDs in transit. Lightweight barrier bubble lining means convenient postage savings. Self-seal closure offers added convenience for quick sealing. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Mailer |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 7 1/4" |
| Mailer/Envelope Length | 8" |
| Mailer/Envelope Inner Width | 7.25" |
| Mailer/Envelope Inner Length | 7" |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gold |
| Product Color | Gold |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Sparco CD/DVD Cushioned Mailers
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09W2030 Stock Available
-
Product Code: FOL062393986 Stock Available
-
Product Code: NES123451305 Stock Available
-
Product Code: NES302122847 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: OEX94914995 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available
-
Product Code: VER9455439 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09W2030 Stock Available
-
Product Code: FOL062393986 Stock Available
-
Product Code: NES123451305 Stock Available
-
Product Code: NES302122847 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: OEX94914995 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available
-
Product Code: VER9455439 Stock Available