‹ Prev
Next ›
TOPS CMS-1500 Laser Printer Forms
20 lb - 1 Part - 8.50" x 11" Form Size - White - Red Print Color - Paper - 500 / Pack
79 Stock Available
- Approved by the AMA and the National Uniform Claim Committee (NUCC)
- Printed in red OCR ink without a sensor bar
- Compatible with laser printers
- Detached size: 8-1/2" x 11"
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 50126RV |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | CMS-1500 Laser Printer Forms |
| Marketing Information | CMS-1500 forms comply with current physicians' standards for expediting Medicare and Medicaid payments. Each meets requirements of the Centers for Medicare and Medicaid Services, Champus and the AMA Council of Medical Service. Front and back of the white 20 lb. bond paper are printed in red OCR ink without a sensor bar. Forms are compatible with laser printers. Detached size is 8-1/2" x 11". |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Health Insurance Form |
Product Information
| Basis Weight | 20 lb |
| Form Length | 8.50" |
| Form Width | 11" |
| Number of Parts | 1 |
| Print Color | Red |
| Print Technology | Laser |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 9.5" |
| Width | 11" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
TOPS CMS-1500 Laser Printer Forms
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09W2030 Stock Available
-
Product Code: FOL062393986 Stock Available
-
Product Code: KCC030764887 Stock Available
-
Product Code: NES123451305 Stock Available
-
Product Code: NES302122849 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: SPR749951276 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXEDBP09W2030 Stock Available
-
Product Code: FOL062393986 Stock Available
-
Product Code: KCC030764887 Stock Available
-
Product Code: NES123451305 Stock Available
-
Product Code: NES302122849 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: SPR749951276 Stock Available