‹ Prev
Next ›
Dixie Basic® 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro
Microwave Safe - 8.5" Diameter - White - Paper Body - 125 / Pack
Breakroom Picks
1996 Stock Available
- Paper-based alternative to foam plates
- Crisp, clean visual design for lightweight meals and snacks
- Microwavable, cut-resistant and soak-resistant
- Compact, low-stacking shape saves storage space
- Recyclable
Select Product Options
Packaged Quantity: 125 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | DBP09W |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Basic® |
| Product Name | 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | A paper-based alternative to foam, the Basic 8-1/2" plate is designed especially for lightweight meals and snacks and offers a crisp, clean visual appeal. Microwavable, cut-resistant, soak-resistant plates are built strong and stack better. Compact, low-stacking shape saves storage space vs. foam. Recyclable plates are not made with inks or dyes. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Microwave Safe | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 8.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Overview
Dixie Basic® 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro
Also Consider
-
Product Code: FOL062393328 Stock Available
-
Product Code: NES123451286 Stock Available
-
Product Code: NES302123247 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: SPR749951271 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV78 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FOL062393328 Stock Available
-
Product Code: NES123451286 Stock Available
-
Product Code: NES302123247 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: SPR749951271 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV78 Stock Available