‹ Prev
Next ›
Storex 3 Piece Cube Storage Bins
External Dimensions: 14.3" Width x 17.3" Depth x 10.5" Height - Stackable - Plastic - Assorted Bright - For File - Recycled - 3 / Set
13 Stock Available
- Rugged to withstand tumbles, tosses and heavy loads
- Clear lid and transparent walls for quick reference
- Easy stacking for easy storage
- Versatile options with 50 capacity and design to hold letter-size or legal-size hanging files
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 62012U03C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | 3 Piece Cube Storage Bins |
| Marketing Information | Colorful storage cubes are built rugged to withstand tosses, tumbles and heavy loads. They are premium storage for any situation. Lid and walls are transparent. Each carries up to 50 lb. They hold letter-size or legal-size hanging files and folders with a capacity of up to 3500 sheets of letter-size paper or 3000 legal-size paper. Modular design allows custom-stacked storage solutions. Cubes can be stacked in any direction. They also stack and interlock with Storex Premium Crates (sold separately). The storage cubes are PVC-free and BPA-free. Colors include blue, red and purple. |
| Packaged Quantity | 3 / Set |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Cube |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted Bright |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 17.3" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Storex 3 Piece Cube Storage Bins
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201112 Stock Available
-
Product Code: FEL008630121 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: GMT8037518 Stock Available
-
Product Code: HEWCE261A3 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: MMMWR209MBOut of Stock
-
Product Code: OIC301819 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PP2 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AKM39120GREY16 Stock Available
-
Product Code: AKM39170GREY12 Stock Available
-
Product Code: FEL0001279 Stock Available
-
Product Code: FEL005124 Stock Available
-
Product Code: FEL00705132 Stock Available
-
Product Code: FEL007050313 Stock Available
-
Product Code: FEL0072229 Stock Available
-
Product Code: FEL1211253 Stock Available
-
Product Code: FEL12312012 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201112 Stock Available
-
Product Code: FEL008630121 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: GMT8037518 Stock Available
-
Product Code: HEWCE261A3 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: MMMWR209MBOut of Stock
-
Product Code: OIC301819 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PP2 Stock Available