‹ Prev
Next ›
Business Source No. 6-3/4 White Wove V-Flap Business Envelopes
Business - #6 3/4 - 3 3/5" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
115 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42252 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 6-3/4 White Wove V-Flap Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 6-3/4 business envelopes offer a contemporary style, double seam, fully gummed flaps and sturdy, 24 lb. white wove paper. Envelopes open along the top of the long end. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #6 3/4 |
| Mailer/Envelope Width | 3 3/5" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Top |
| Seam | Diagonal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 6-3/4 White Wove V-Flap Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAG589905Sold Out
-
Product Code: AAGSK80014 Stock Available
-
Product Code: ACM138621453 Stock Available
-
Product Code: AVE531524 Stock Available
-
Product Code: BSN25347300 Stock Available
-
Product Code: BSN36682138 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SUG907802476 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG589905Sold Out
-
Product Code: AAGSK80014 Stock Available
-
Product Code: ACM138621453 Stock Available
-
Product Code: AVE531524 Stock Available
-
Product Code: BSN25347300 Stock Available
-
Product Code: BSN36682138 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SUG907802476 Stock Available