‹ Prev
Next ›
C-Line 3-compartment Storage Box
External Dimensions: 8.3" Width x 5.4" Depth x 2.4" Height - 3 Dividers - Blue, Aqua, Purple, Pink - For Office Supplies, School Supplies - 12 / Carton
48 Stock Available
- Versatile storage with 2 compartment sizes
- Total of 3 compartments
- 2 lid compartments for small items
- Long compartment in bottom
- Vibrant, translucent color for easy content ID
Product Details
General Information
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 48500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.c-lineproducts.com |
| Brand Name | C-Line |
| Product Name | 3-compartment Storage Box |
| Marketing Information | Durable storage box features three compartments for maximum organization. Large bottom compartment is ideal for office and school supplies. Two compartments in the lid hold smaller items. Assorted colors include blue, aqua, purple and pink. A random color will be picked when shipped. Storage box is made of plastic. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Number of Dividers | 3 |
| Application/Usage |
|
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Height | 2.4" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 5.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault. |
Overview
C-Line 3-compartment Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ACM13529191 Stock Available
-
Product Code: ALL24335524 Stock Available
-
Product Code: DEF35010195 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ99 Stock Available
-
Product Code: SAN1921061A50 Stock Available
-
Product Code: SMD75425199 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13529191 Stock Available
-
Product Code: ALL24335524 Stock Available
-
Product Code: DEF35010195 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91930 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ99 Stock Available
-
Product Code: SAN1921061A50 Stock Available
-
Product Code: SMD75425199 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available