‹ Prev
Next ›
Command Small Poster Strips
1.75" Length x 0.63" Width x 31.3 mil Thickness - White - Foam - 12 / Pack
185 Stock Available
- Securely holds posters, calendars and other lightweight objects firmly to a wall
- Reusable strips remove or adjust without damaging walls or surfaces
- Work on a variety of surfaces
- Easy to apply, easy to remove
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17024ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Poster Strips |
| Marketing Information | Command Poster Strips make decorating quick and easy. They're perfect for hanging schedules, posters, calendars and pictures without frames, or as an alternative to double-sided tape. Strips stick to wood, tile, metal and painted surfaces yet they also come off, leaving behind no holes, marks, sticky residue or stains. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.63" |
| Tape Length | 1.75" |
| Tape Thickness | 31.3 mil |
| Strength Type | Adhesive |
| Tape Strength | 1lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Command Small Poster Strips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN099573575 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES164 Stock Available
-
Product Code: MMM17006201 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP227 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES24 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP35830121 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA116 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN099573575 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES164 Stock Available
-
Product Code: MMM17006201 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP227 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES24 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP35830121 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA116 Stock Available