‹ Prev
Next ›
Fellowes Wire Step File® II
5 Compartment(s) - 8.25" Height x 7.25" Width x 6" Depth - Desktop - Black - Steel - 1 Each
34 Stock Available
- Ideal for sorting files, memos and more
- 5 compartments designed for easy access
- Rubber feet protect your desk surface
- Made from durable steel
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 69712 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Workstation |
| Product Series | Step File II |
| Product Name | Wire Step File II |
| Marketing Information | Wire Step File II offers quick access and easy file retrieval. Use to manage papers, files, folders, envelopes and booklets in five conveniently stepped compartments. Contemporary wire design matches any office decor. Steel step file includes protective feet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 5 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | File Organization |
| Features | Recyclable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 8.25" |
| Width | 7.25" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Fellowes Wire Step File® II
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC72130338 Stock Available
-
Product Code: ACC72360363 Stock Available
-
Product Code: AVT7552339 Stock Available
-
Product Code: FEL7261455 Stock Available
-
Product Code: FLRDE2036RA11 Stock Available
-
Product Code: GEM700B377 Stock Available
-
Product Code: NES302122847 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available
-
Product Code: TOP996127 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC72130338 Stock Available
-
Product Code: ACC72360363 Stock Available
-
Product Code: AVT7552339 Stock Available
-
Product Code: FEL7261455 Stock Available
-
Product Code: FLRDE2036RA11 Stock Available
-
Product Code: GEM700B377 Stock Available
-
Product Code: NES302122847 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV79 Stock Available
-
Product Code: TOP996127 Stock Available