‹ Prev
Next ›
Scotch General-Purpose Masking Tape
60 yd Length x 0.75" Width x 5.9 mil Thickness - 3" Core - Tan - Rubber Backing - For Multipurpose - 1 Roll
137 Stock Available
- Multipurpose masking tape with crepe paper backing is highly sensitive to fingertip pressure
- Holds firm when wet or dry yet removes easily
- Cream; 3/4" x 60 yards; 3" core
- 1 / Roll
Select Product Options
Tape Width: 0.75"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 234-3/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | General-Purpose Masking Tape |
| Marketing Information | Multipurpose, crepe-backed masking tape performs well in both general painting and paint bake operations. It also features enough tensile strength to be used in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll. Rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling. This tape bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Masking Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 5.9 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 30lb/in |
| Backing Material | Rubber |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Scotch General-Purpose Masking Tape
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295211842 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2595 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300176 Stock Available
-
Product Code: DURPC1400145 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD525 Stock Available
-
Product Code: KEB21163174 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295211842 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2595 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300176 Stock Available
-
Product Code: DURPC1400145 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD525 Stock Available
-
Product Code: KEB21163174 Stock Available