‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
2.8" Height x 4.5" Width x 0.6" Depth - 6 / Pack - Green, Yellow
219 Stock Available
- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 0.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: FOL062393347 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017CT18 Stock Available
-
Product Code: FHP169431226 Stock Available
-
Product Code: GJO18389183 Stock Available
-
Product Code: MMM20306494 Stock Available
-
Product Code: MMM30306466 Stock Available
-
Product Code: MMM4295106 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT20 Stock Available
-
Product Code: MMM5295351 Stock Available
-
Product Code: MMMHD3CT52 Stock Available
-
Product Code: MMMMP3CT51 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: FOL062393347 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available