‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Green - 10% Recycled - 100 / Box
3 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Color: Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 12134 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, letter-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Weight (Approximate) | 1.09 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: AVE30600671 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG361AST152 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP11BX374 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH545 Stock Available
-
Product Code: MMM686F1BB160 Stock Available
-
Product Code: NES254852654 Stock Available
-
Product Code: SAN30003B719 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: AVE30600671 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG361AST152 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP11BX374 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH545 Stock Available
-
Product Code: MMM686F1BB160 Stock Available
-
Product Code: NES254852654 Stock Available
-
Product Code: SAN30003B719 Stock Available