‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Blue, Green, Yellow, Red - 10% Recycled - 100 / Box
13 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Assortment: 25 each of blue, green, red and yellow
Select Product Options
Color: Blue,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11987 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Get nearly double the labeling area of standard file folders so you can write larger or use more lines of description. These sturdy, durable file folders fit any vertical or lateral filing system. The SuperTab offers a 90 percent larger label area than tabs on standard folders for improved labeling. Your labels will be easy to see because you can use larger text or more lines of text. Extra-wide, 1/3-cut tabs are 7/8" high. Letter-size folders are made of 11 point stock and scored for 3/4" expansion. Assorted colors include blue, red, yellow and green. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 14 5/8" |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11BK782 Stock Available
-
Product Code: FEL7261322 Stock Available
-
Product Code: GJO240801130 Stock Available
-
Product Code: GPC12798214 Stock Available
-
Product Code: NES35110CT1304 Stock Available
-
Product Code: SAN27025247 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11BK782 Stock Available
-
Product Code: FEL7261322 Stock Available
-
Product Code: GJO240801130 Stock Available
-
Product Code: GPC12798214 Stock Available
-
Product Code: NES35110CT1304 Stock Available
-
Product Code: SAN27025247 Stock Available