‹ Prev
Next ›
Smead 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Vinyl - Navy Blue - Repositionable Tab - 10% Recycled - 25 / Box
248 Stock Available
- Vivid color helps you code files for quick, easy identification
- Includes clear plastic tabs and replaceable white inserts
- Coated rod tips allow smooth gliding
- Keep papers neatly vertical
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Color: Navy Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64057 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging File Folder with Tab |
| Marketing Information | Hanging file folders come in vivid colors for coding different types of files. You can use them with the same colored interior folders (sold separately) to prevent misfiling or simply to complement your decor. Coated rods ensure that folders slide smoothly across hanging folder rods. Letter-size folders are made of sturdy, 11 point stock and come with 1/5-cut color-coordinated vinyl tabs with blank white inserts. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/5 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Tab Material | Vinyl |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features | Repositionable Tab |
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Product Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.89 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AOPART2001447 Stock Available
-
Product Code: ASP30203180 Stock Available
-
Product Code: FEL593400149 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES417 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES685 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP385 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK72 Stock Available
-
Product Code: MMMWR85B21 Stock Available
-
Product Code: NAT01542617 Stock Available
-
Product Code: SWI74701620 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AOPART2001447 Stock Available
-
Product Code: ASP30203180 Stock Available
-
Product Code: FEL593400149 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES417 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES685 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP385 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK72 Stock Available
-
Product Code: MMMWR85B21 Stock Available
-
Product Code: NAT01542617 Stock Available
-
Product Code: SWI74701620 Stock Available