‹ Prev
Next ›
Smead TUFF 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Standard Green - Heavy Duty, Tear Resistant - 10% Recycled - 20 / Box
Out of Stock
- 7 times stronger than the leading competitor's hanging folder
- Heavy-duty, oversized, Easy Slide Tab easily slides and secures into any position
- Easy Slide Tab is compatible with labels from most common label makers - simply slide label tape into tab
- Specially designed reinforced channel rods are 40% stronger to reduce paper tearing and rod bending
- Assortment: 5 each of blue, red and yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64036 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | TUFF |
| Product Name | TUFF Hanging Folder with Easy Slide Tab |
| Marketing Information | TUFF Hanging Folders feature an Easy Slide Tab and sturdy construction. Specially designed reinforced rods are 40 percent stronger than in standard hanging folders to resist bending and paper tearing. Heavy-duty, oversized 1/3 cut tabs easily slide and secure into the position you choose. Folders are made of 11 point colored stock and include replaceable white tab inserts. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Height | 9 1/4" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 2.38 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead TUFF 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE11124372 Stock Available
-
Product Code: AVE7958329 Stock Available
-
Product Code: AVE7958420 Stock Available
-
Product Code: AVE7980637 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134795 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914861 Stock Available
-
Product Code: FEL0070439 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A221 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11124372 Stock Available
-
Product Code: AVE7958329 Stock Available
-
Product Code: AVE7958420 Stock Available
-
Product Code: AVE7980637 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134795 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914861 Stock Available
-
Product Code: FEL0070439 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A221 Stock Available